Ada aurantiaca

Lindley 1853-3
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Oncidinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ada aurantiaca

Synonim: Ada lehmanni Rolfe, Brassia cinnabarina Linden ex Lindley, Mesopinidium aurantiacum (Lindley) Rchb. f., Mesopinidium cinnabarinum (Linden ex Lindley) Rchb. f., Oncidium cinnabarinum (Linden ex Lindley) Rchb. f.

Występowanie:

Kolumbia i Wenezuela. W Kolumbii roślina ta znajdowana jest w centralnym masywie Andów na wysokości ponad 2500 m. W Wenezueli rośliny tego gatunku zostały znalezione we wschodnich Andach w stanie Táchira na wysokości około 2000 m.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 24°C i -1°C.
Średnia wilgotność około 70% przez cały rok.
Opady od 51 mm w styczniu i lipcu do 160 mm w kwietniu i październiku.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 19/10°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: styczeń do czerwca.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z raportów hodowców.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Raczej duży (18-40 cm) wyrastający z krótkiego kłącza epifit, rzadko litofit sympodialny o zwartym pokroju.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy o długości 7,5-10,0 cm i szerokości do 2,0 cm. Ciemnozielone, wąsko eliptyczne pseudobulwy mają gruszkowaty kształt, są lekko spłaszczone, szczególnie w górnej części, a młode pseudobulwy są osłonięte prawie całkowicie przez kilka zachodzących na siebie liści, które są dłuższe niż pseudobulwy i są złożone wzdłuż nerwu. Na starszych pseudobulwach pozostają u podstawy 1-2 białe osłonki utworzone z zaschniętych przylistków, które dochodzą do 11 cm długości, a na końcu pseudobulwy występują pozostałości podstawy liścia o długości 2 cm.

Liście:

Liście mają 10-30 cm długości i 1,0-2,5 cm szerokości. Para wydłużonych lancetowatych liści wyrasta z końca każdej pseudobulwy. Są one ostro zakończone i lekko złożone wzdłuż nerwu środkowego. Złożenie to jest ciaśniejsze u podstawy liści. Przylistki przy pseudobulwie są zbliżone kształtem do zwykłych liści, ale z reguly krótsze. Najmniejsze liście wyrastają przy najniższych osłonkach, a kolejne stają się coraz większe - te najwyższe mogą być niemal tak długie jak liście na szczycie pseudobulwy.

Kwiatostan:

Może dorastać do 35 cm długości. Wzniesiony lub łukowato wygięty kwiatostan pojawia się u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy, wychodząc z osłonki przy pseudobulwie. Kwiatostan rośnie początkowo prosto, a następnie wygina się łukowato do pozycji poziomej lub wręcz wyrażnie opada. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu kwiatowego i są rozmieszczone w dwóch naprzeciwległych rzędach po obu jego stronach. 

Kwiaty:

Na każdym kwiatostanie wyrasta 6-12 kwiatów koloru czerwono-pomarańczowego, które nie otwierają się całkowicie. Kwiaty o długości około 2,5 cm mają rurkowatą podstawę i rozchylają się tylko powyżej połowy wysokości. Płatki okwiatu są podłużne, lancetowate i ostro zakończone. Płatki zewnętrzne mają 2,0-3,8 cm długości i 0,3-0,8 cm szerokości. Płatki wewnętrzne mają długość 1,5-2,5 cm i 0,3-0,7 cm i szerokości, są krótsze niż płatki zewnętrznego okółka kwiatowego i mają podłużną fioletową smugę przechodzącą przez środek. Wąska, lancetowata lub obła warżka ma 1,0-1,6 cm długości i 0,2-0,6 cm szerokości. Wyrasta równolegle do prętosłupa, jest ostro zakończona i ma zgrubienie u podstawy składające się z 2 krótkich równoległych wybrzuszeń, z których każde przy wierzchołku ma wzniesiony zakrzywiony wyrostek. Bardzo krótki, gruby prętosłup długości 0,4-0,5 cm jest wklęsły poniżej powierzchni znamienia.

Tłumaczenie: Grzegorz Bielecki


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina chłodnolubna.

Przez cały rok średnia temperatura dnia wynosi 18-20°C, a średnia temperatura nocy 9-11°C, z amplitudą dobową 8-11°C. Jeżeli dysponujemy chłodzącym nawilżaczem powietrza, to storczyk ten będzie dobrze rósł umieszczony blisko wylotu zimnego, wilgotnego powietrza. 

Światło:

25000-35000 luksów. Światło powinno być filtrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być bezpośrednio wystawione na działanie południowego słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.

Podlewanie:

Opady są umiarkowane do silnych przez większość roku z suchszymi okresami w zimie i ponownie latem. Jednak znaczne ilości wody dostępne są z rosy i mgieł występujących przez większość roku. Rośliny należy podlewać obficie w okresie intensywnego wzrostu, lecz musi być ułatwiony odpływ wody i podłoże wokół korzeni powinno być zawsze otwarte, z łatwym dostępem powietrza. Poza okresem aktywnego wzrostu roślin podlewanie powinno zostać ograniczone, jednak nie należy dopuszczać do całkowitego wysychania podłoża. 

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią.

Podłoże:

Rośliny można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na korku. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności, a podczas gorącej i suchej pogody należy je podlewać kilka razy dziennie. Jeśli utrzymywanie wystarczająco wysokiej wilgotności przy takim sposobie uprawy jest zbyt trudne, można je też uprawiać w płytkich doniczkach lub koszykach z szybko przesychającym podłożem o świetnym drenażu i dobrym napowietrzeniu, które pozwala na szybkie przesychanie po podlaniu. Hodowcy używają średniej granulacji kory jodłowej lub kawałków paproci drzewiastej z dodatkiem grubego perlitu i/lub siekanego torfowca, co jednocześnie zwiększa przepuszczalność podłoża i umożliwia zatrzymywanie wilgoci. Dodatek węgla drzewnego pomaga zapewnić przepuszczalność i zapobiega kwaśnieniu. Rośliny powinny być przesadzane, gdy podłoże zaczyna się rozkładać, albo gdy wyrastają z doniczek. Najlepiej to robić, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie. Pozwoli to roślinie zaadoptować się w nowym podłoży w możliwie najkrótszym czasie.

Wilgotność powietrza:

70-75% przez większość roku, spadając poniżej 70% na kilka miesięcy zimą i wczesną wiosną.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki temperaturowe powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą należy w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do momentu pojawienia się nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania na wiosnę.