Ada aurantiaca
Synonim: Ada lehmanni Rolfe, Brassia cinnabarina Linden ex Lindley, Mesopinidium aurantiacum (Lindley) Rchb. f., Mesopinidium cinnabarinum (Linden ex Lindley) Rchb. f., Oncidium cinnabarinum (Linden ex Lindley) Rchb. f.
Występowanie:
Kolumbia i Wenezuela. W Kolumbii roślina ta znajdowana jest w centralnym masywie Andów na wysokości ponad 2500 m. W Wenezueli rośliny tego gatunku zostały znalezione we wschodnich Andach w stanie Táchira na wysokości około 2000 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 24°C i -1°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady od 51 mm w styczniu i lipcu do 160 mm w kwietniu i październiku. Średnia temperatura (dzień/noc) to 19/10°C przez cały rok. Okres kwitnienia: styczeń do czerwca.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z raportów hodowców.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Raczej duży (18-40 cm) wyrastający z krótkiego kłącza epifit, rzadko litofit sympodialny o zwartym pokroju.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy o długości 7,5-10,0 cm i szerokości do 2,0 cm. Ciemnozielone, wąsko eliptyczne pseudobulwy mają gruszkowaty kształt, są lekko spłaszczone, szczególnie w górnej części, a młode pseudobulwy są osłonięte prawie całkowicie przez kilka zachodzących na siebie liści, które są dłuższe niż pseudobulwy i są złożone wzdłuż nerwu. Na starszych pseudobulwach pozostają u podstawy 1-2 białe osłonki utworzone z zaschniętych przylistków, które dochodzą do 11 cm długości, a na końcu pseudobulwy występują pozostałości podstawy liścia o długości 2 cm.
Liście:
Liście mają 10-30 cm długości i 1,0-2,5 cm szerokości. Para wydłużonych lancetowatych liści wyrasta z końca każdej pseudobulwy. Są one ostro zakończone i lekko złożone wzdłuż nerwu środkowego. Złożenie to jest ciaśniejsze u podstawy liści. Przylistki przy pseudobulwie są zbliżone kształtem do zwykłych liści, ale z reguly krótsze. Najmniejsze liście wyrastają przy najniższych osłonkach, a kolejne stają się coraz większe - te najwyższe mogą być niemal tak długie jak liście na szczycie pseudobulwy.
Kwiatostan:
Może dorastać do 35 cm długości. Wzniesiony lub łukowato wygięty kwiatostan pojawia się u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy, wychodząc z osłonki przy pseudobulwie. Kwiatostan rośnie początkowo prosto, a następnie wygina się łukowato do pozycji poziomej lub wręcz wyrażnie opada. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu kwiatowego i są rozmieszczone w dwóch naprzeciwległych rzędach po obu jego stronach.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie wyrasta 6-12 kwiatów koloru czerwono-pomarańczowego, które nie otwierają się całkowicie. Kwiaty o długości około 2,5 cm mają rurkowatą podstawę i rozchylają się tylko powyżej połowy wysokości. Płatki okwiatu są podłużne, lancetowate i ostro zakończone. Płatki zewnętrzne mają 2,0-3,8 cm długości i 0,3-0,8 cm szerokości. Płatki wewnętrzne mają długość 1,5-2,5 cm i 0,3-0,7 cm i szerokości, są krótsze niż płatki zewnętrznego okółka kwiatowego i mają podłużną fioletową smugę przechodzącą przez środek. Wąska, lancetowata lub obła warżka ma 1,0-1,6 cm długości i 0,2-0,6 cm szerokości. Wyrasta równolegle do prętosłupa, jest ostro zakończona i ma zgrubienie u podstawy składające się z 2 krótkich równoległych wybrzuszeń, z których każde przy wierzchołku ma wzniesiony zakrzywiony wyrostek. Bardzo krótki, gruby prętosłup długości 0,4-0,5 cm jest wklęsły poniżej powierzchni znamienia.
Tłumaczenie: Grzegorz Bielecki |